Google Adsense Uygulama Hataları ve Çözüm Önerileri

, , 2 Comments

Herkese Merhaba !

 adsense para kazanmakBu yazımda Adsense ile alakalı kendi başımdan geçen tecrübeler ışığında bir yazı yazmak istiyorum. Umarım sizlere de faydalı olur. Hatta olacağını düşünüyorum çünkü yıllardır uğraşıyorum ve adsense hesabımı daha yeni onaylatabildim. Eğer adsenseden para kazanmak istiyor ama hesap onaylatma konusunda muzdaripseniz bu makaleyi mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Anlatacağım şeyler bilinmedik konular değil ancak farkındalığınızı arttıracaktır.

Adsense tarafından reddedilen ve reddedilme sebepleri analiz şeklinde e-postama gönderilen bilgiler ışığında web sitemi oluşturdum. Analizde belirtilen hataları tek tek, acele etmeden, sindire sindire düzelttim. Eğer adsenseden para kazanmak istiyorsanız sabırlı olacaksınız. Sabır önemli bir husus ancak planlı çalışma ondan daha da önemli. Aslında yapılan en önemli hatalardan birisi bir işi bitirmeden diğerine başlamak, onuda bitirmeden bir başkasına atlamak. Ben bunu çok yaptım ve çok zaman kaybı yaşadım. Sizler bu hatayı yapmayın. Bir işi bitirmeden asla bir başkasına geçmeyin. Yarım yapılan iş yapılmamış demektir.

Sayı Olarak Yetersiz, Kalitesiz ve Özgün Olmayan İçerik

Arkadaşlar Google arama motorunun bir takım temel felsefeleri vardır. Aslında güzel şeyler. Okumanızı tavsiye ederim. Bunlardan biri “Başarının anahtarı olarak kullanıcıya hizmet vermeye odaklanmak” şeklinde açıklanmıştır. Yani google; kendi arayüzünü kullanarak arama yapan bir kullanıcıyı, kaliteli  içerik sunan bir web sitesine yönlendirmek ister.   Adsense konusunda yapılan en önemli hata budur ve analiz sonuçlarında en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Ancak yetersiz içerik uyarısı sadece makale sayısı ile alakalı bir konu değildir. Web sitenize başka sitelerden kopyalayarak 1000 adet makale koysanız google gözünde bunun hiç bir önemi yoktur. Web siteniz kısa bir süre sonra banlanacak ve sıralamalardan çıkartılacaktır.

 

İçerik meselesi 4 temel konu üzerine oturmalıdır. Bunları aşağıda sıraladım. 

 • Makale sayısının önemi
 • Makalede anlatılan konunun kalitesi
 • Özgün, kopya olmayan içerik
 • Makalenin kelime sayısı
Google algoritmaları o kadar gelişmiş durumdaki bundan çok daha fazlasını da tespit edip kendi kurallarına göre analiz edebiliyor. İşin özü şu arkadaşlar. Web sitenizdeki makale sayısı az olmayacak ve hergün artacak. Makalenizde anlattığınız konu insanlara faydalı olabilecek bir konu olacak. Makalenin kelime sayısı standartlarda hatta standarların üzerinde olacak. Yazdığınız makale tamamen özgün (kopya olmayan ilk defa yayınlanacak) içerik olacak. Özgün içerik nedir konusu ile ilgili buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

1. Makale Sayısının Fazla Olmasının Önemi.

Öncede belirtiğim gibi google kullanıcılarına iyi bir hizmet vermek ister. Bu nedenle bir web sitesinde yararlanılabilecek bilginin çokluğu google gözünde kat kat değerlidir.
 
Makale sayısının fazla olması ziyaretçi sayısını etkileyecektir. Ziyaretçilerin artması bloğunuzun değerini hem google hemde başka sitelerin gözünde arttıracaktır. Makale sayının fazla olması, indexlenme sayınızında fazla olması demektir. Bu şu demek: Google’ da  hedeflediğiniz anahtar kelimelerde bulunma olasılığınız makale sayınız kadar artacaktır. 

2. Makalenin Kalitesi

Bu en önemli konudur. Burada dikkat edilmesi gereken şey öncelikle yazınızın tamamen özgün olmasıdır. Daha önce, ne bir internet sitesinde, nede bir blogda yayınlanmamış, sanal ortama hiçbir şekilde girmemiş olmalıdır. İlk zamanlar kopya içerik eklenebiliyordu ve google bunları indeksliyordu. Daha doğrusu makaleyi yayınlayan sitelerden hangisinin indekslenme hızı fazla ise o makale onun oluyordu.
 
Öyleki bir web sitesinde yayınlanan bir makale, noktasına virgülüne dokunulmadan onlarca sitede yayınlanabiliyordu. Fakat bu durum zamanla ortadan kalktı. Makaleniz kesinlikle özgün olacak, insanlar tarafından beğenilecek ve okunacak, hatta yorumlar yapılacak. Tabii makalenin konusu da önemli ancak, her konunun bir okuyucusu olabileceği için özgün olması ilk başta dikkat edilmesi gereken konudur. 
 
 • Özgün içerik google sıralamasının yükselmesi için olmazsa olmaz kurallardan biridir. Sıralamanız yükselince okuyucu sayınızda artacaktır. Okuyucu sayınızın artması demek Alexa sıralamasının artması demektir. Alexa sıralamasının artmasının kayda değer etkileri olacaktır.  Aslında bütün konular zincirleme olarak birbirine bağlı. Herşey birbirini tetikliyor.

3. Makalede Kelime Sayısı

Makalenin kelime sayısı için şah damarı desek yanlış olmaz. İşin kalbi hatta beynide diyebiliriz. Okuyucu sayısını arttıran önemli bir faktördür. Standartlar farklıdır ancak benim tecrübelerime göre makaleniz en az 500 kelime olmalıdır. Bununla birlikte google uzun makaleleri daha çok seviyor.

Tabii internette makale yazımı konusu, başlı başına bir eğitim gerektiriyor. Bu işin bir takım kuralları var. Eğer adsenseden para kazanmak istiyorsanız bu kurallara dikkat etmelisiniz. Burada ayrıntılarına giremem ama kısa başlıklar altında vermek istiyorum.

 • İçeriğin kelime sayısı en az 500 kelime olmalıdır.
 • Anahtar kelime oranı en az ve en çok %2,5 – 3 arasında olmalıdır.
 • Anahtar kelimeniz içeriğinizin ilk 100 kelimesi içerisinde mutlaka geçmelidir.
 • Makalenize eklediğiniz görsellerden en az birinde alt etiketi olarak anahtar kelime kullanılmalıdır.
 • Anahtar Kelimelerde bold etiketleri kullanılmalıdır. (Kalın, İtalik ve Altı çizili vb.)
 • Anahtar kelime içeriğin son 100 kelimesi arasında mutlaka geçmelidir. Geri kalan oran makale içine eşit oranlarda yayılmalıdır.

Makale yazımı zamanla gelişecek bir konudur. İlk başlarda zorlanabilirsiniz. Ancak zaman içinde alışacaksınız. Bununla birlikte kolay bir iş değildir. Sıkılıp kısa makaleler yazmayın. Makalelerinizi uzun tutmaya gayret edin. Kısa makaleler adsense hesabınız için sorun demektir. Hesabınız onaylanmaz yada iptal edilebilir.

Bloğunuzun güncel tutulması ve düzenli makale yazmak

Güncellik bloğun kalitesi ile doğru orantılıdır. Eğer hergün bir makale girer ve bloğunuzu güncel tutarsanız bu google için çok şey ifade eder. Güncel bir blog, kaliteli makale, adsense açısından kesin onay demektir. Hergün güncellenen bir web sitesinin google sıralaması, alexa sıralaması ve ziyaretçi trafiği artacaktır. Başka hiçbirşey yapmadan, kimseden yardım almadan, düzenli ve kaliteli içerikler girerek tek başınıza bloğunuzu google ilk sıralara taşıyabilirsiniz. Buna emin olun.

Makalelerinize yapılan yorumlar

Yorumun önemi tartışılmaz. Çünkü bir makaleye yorum yapılmışsa bu makalenin beğenildiğini, önemsendiğini ve okunduğunu gösterir. Gerçekten tanımadığınız birkaç kişiden alacağınız yorum bloğunuzun veya web sitenizin oluşumunu tamamladığını gösteren en önemli göstergelerden biridir. Önemli olan bloğunuzun güncelliğini sağlamanız ve özgün makaleler girmeye devam etmeniz. Bunu yaptığınız sürece yorumlar arka arkaya gelecektir.

Makalenize yorum yapılması, beğenilip beğenilmemesi sizin için önemli olmasa da google adsense için önemli bir kriterdir. Yorum sayısı 3 olan bir makale ile yorum sayısı 100 den fazla olan bir makale google tarafından aynı kefeye konulmaz. Bu açıdan her yorumun sizin için önemi büyüktür. Yapılan yorumlara cevap vermeye önem gösteriniz çünkü adsenseden para kazanmak isteyen bir blog sahibinin en büyük yardımcısı yorumlar olacaktır.

Yorumsuz bir blog susuz bir ağaca benzer desem yanlış olmaz. Makale sayınız aşağı yukarı 30 olana kadar çok fazla reklam ve tanıtım yapmanıza gerek yok. İnsanların okuyacağı fazla şeylerin bulunması okuyucuların sürekli sizin bloğunuzu ziyaret etmesine sebep olacaktır. Makaleleriniz beğenilirse yorumlar gelir. Ne kadar çok yorum o kadar çok ziyaret ve sıralamada yükselmek demektir.

 

Spam Yapma

Eğer amacınız adsenseden para kazanmak ise başka reklamlar eklemeyin. Çünkü aşırı reklam adsense tarafından spam olarak algılanmaktadır. Fazla reklamın aslında bir faydası yoktur çünkü tıklanma oranları düşecektir.

Bir başka spam sebebi ise kimsenin dönüp bakmayacağı, bir işe yaramayan, faydası olmayan konulardır.

Özelikle wordpress sitelerde fazla eklenti kullanılmasıda spam olarak algılanabilir. Bunlar dışında google adsense sizden birşey istemez. Bloğunuzda aşırılıklara kaçmayın, her yere reklamlar doldurmayın ve aşırı affiliate linki kullanmayın. Bunları yapmazsanız herhangi bir sorun ile karşılaşacağınızı düşünmüyorum. Burada anlatılan hususlar hesabınızın onaylanması için nihai konular değildir ancak olmazsa olmaz konulardır. Herkese çalışmalarında başarılar ve bol kazanç dilerim.

 

2 Responses

 1. Bülent

  Eylül 10, 2017 2:48 pm

  Guzel bir paylasim bizleri bilgilerinizle daha fazla bilgi sahibi yapmaniz dilefimle tesekkur eder basarilar dilerim.

  Cevapla

Değerli yorumlarınızı esirgemeyin lütfen!