Google Adsense Müracaatı Yapmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir.

, , Leave a comment

para kazanmakWeb sitesinden para kazanmak isteyen webmasterlerin tercih ettiği Adsense, Google’ ın en çok kullanılan ve para kazandıran reklam servislerinden birisidir. Eğer bir web siteniz var ve para kazanmak istiyorsanız Google Adsense’ ye kayıt olarak reklam geliri elde edebilirsiniz. Ancak bu servise kayıt olmadan önce dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar var. Bunları yerine getirirseniz reddedilmeden onay alabilirsiniz.
 
Adsense bildiğiniz üzere bir reklam servisi ve Google arama motoruna ait. Eğer adsenseyi kullanmak isterseniz bir müracaatta bulunmanız gerekiyor. Bu müracaat üzerine Google çalışanları tarafından siteniz inceleniyor. Google sitenizi incelerken hangi kriterleri esas alıyor nelere dikkat ediyor. Bu yazıda bunları bulacaksınız.

İlk Aşama Hesap Onayı

Google tarafından yapılan ilk işlem, web sitenizin alan adının Adsense banlı olup olmadığını incelemektir. Bundan sonra adınıza açılmış bir Adsense hesabı olup olmadığına bakar. Eğer bir hesabınız varsa ikinci bir hesap açma şansınız yok.

İkinci Aşama-Web Sitesinin İncelenmesi

İlk aşamayı geçtikten sonra biraz daha kapsamlı bir araştırma başlar. Web siteniz Adsense tarafından detaylı incelemeye tabi tutulur. Bu süre 2-7 gün arasında değişebilir. Web sitesinde yapılan incelemede aşağıdaki hususlar aranır.
 

Benzersiz Özgün İçerik

Web sitesinde en önemli husus özgün içeriktir. Başka sitelerden kopyala yapıştır yaparak oluşturulan bir web sitesi google arama motorunun gözünde bir çöplükten farksızdır. Bunun yanısıra spam içerik, telif hakkı içeren film, video, makale gibi içeriklerin olup olmadığına da bakılır.

Doğru Künye Oluşturulması

Başvuru yapmadan önce kullanacağınız bilgileri doğru bir şekilde belirleyin. Yanlış veya hatalı isim girmeyin. Bu durum Adsense başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir.

Web Sitenizin Google Arama Motorundaki İndekslenme Sayısı

Müracaat edeceğiniz web sitesinin aktif olması google açısından önemlidir. Ne kadar çok indeks almışsanız o kadar iyidir. Web sitenizi sürekli güncellemenizde önemli bir ayrıntıdır. Hergün güncellenen bir web sitesi google arama motoru tarafından ön sıralara çekilecektir.

Web Sitenizin Hit Sayısı

Bu husus oldukça önemlidir. Sonuçta google sizinle bir iş yapacak ve sitenizin ziyaretçi sayısı reklamların tıklanma oranını etkileyecektir. Hiç kimsenin gelmediği bir web sitesinin google’ın gözünde ekonomik bir değeri yoktur. Bu nedenle belli bir sayıda tekil kullanıcı sayısına ulaşmanız gerekiyor. Günlük tekil ziyaretçi sayısı 100 kişi olan bir web sitesinin onaylanma oranı düşük olana göre daha fazladır.

Eğer iyi para kazanmak istiyorsanız web sitenize ziyaretçi çekmek zorundasınız.

Onay Aşamasında Sorun Olabilecek İçerikler

Google bir takım içeriklere dikkat ediyor. Mesela cinsel içerik bulunan web siteleri, bikinili kadın fotoğrafları, günlük yapılan burç yorumları gibi içerikler Adsense tarafından kabul edilmeyebilir. Başvuru ve onay aşamasında bu tür içerikleri bulundurmayın. Özgün içerikli yazılar yazmaya dikkat edin. 

Yapılması Gereken Son Kontroller

İçeriğinizin özgün olmasına dikkat edin, çıplak kadın resimleri olmamasına, burç yorumları bulunmamasına, kopya içerik olmamasına mutlaka dikkat edin. Başvuru yapmadan önce reklam alanlarınızı belirleyin ve aktif edin. Bu şekilde google çalışanları reklam alanları hakkında bilgi sahibi olur. Sayfalarınızda en fazla 2-3 arası reklam alanı bulunsun. Başvurunuz kabul edildikten sonra bir müddet reklamlar yayınlanmayabilir. Fakat endişelenmeyin google’ ın web sitenize reklam yönlendirmesi biraz zaman alabilir. Bütün bu hususları yerine getirdikten sonra adsense ile para kazanmak gerçekten çok kolay.
 

Değerli yorumlarınızı esirgemeyin lütfen!