İnternet Reklamcılığı

Geekbuying.com INT

internet reklamcılığı nedir,web sitesi tanıtGenelde günümüzün en önemli pazarlama araçlarından birisi reklamlar olmakla birlikte; özelde internet reklamcılığı farklı bir yer tutmaktadır. Bireysel veya kurumsal firmalar reklamlara inanılmaz büyük bütçeler ayırmakta ve reklam piyasasında inanılmaz miktarlarda paralar harcanmaktadır. İnternet reklamcılığı sektöründe “Karşılıklı Kazanç” yani win-win olayı vardır. Reklamı veren kişi ürününü tanıtır, reklamlar sayesinde müşteri potansiyeli oluşturur, reklamcı ise ürün sahiplerinden aldığı para ile sistemin devamını sağlar.

Reklam çeşitlerini herkes az çok biliyor. Görsel ve yazılı medya reklamları, duvar ve pano reklamları bunların başında geliyor. Ancak bizim burada bahsedeceğimiz genel olarak online reklam yöntemleri, özelde ise web sitesi tanıtım yöntemleri olacak.

Web sitesi tanıtımında SEO yöntemleri ön plana çıksada; Seonun sürekli devam eden bir süreç olduğunu, etkilerinin bir anda ortaya çıkmayacağını biliyoruz.

Zamanla ve doğru işler yaptıkça, google arama motorunda ön sıralara geleceksiniz. Bu süre içindeyse web sitemize internet reklamcılığı yöntemlerini kullanarak ziyaretçi çekebiliriz. Sitemize çekeceğimiz ziyaretçiler aynı zamanda SEO çalışmalarımıza ve site sıralamamıza da olumlu etkiler yapacaktır. Web sitenizin hit sayısı arttıkça hem alexa sıralaması hemde google sıralaması yükselecektir. Bu sayede seo sürecide hızlanmış olacak.

İnternet reklamcılığı yöntemlerini kullanarak sanal dünyadaki varlığımızıda arttıracağız. Google botları web sitemize daha fazla yerde rastlayacak ve indexlenme süremiz kısalacaktır.

Birazdan bahsetmeye başlayacağım yöntemleri ikiye ayırmakta yarar var. Ücretli internet reklamcılığı yöntemleri ve ücretsiz internet reklamcılığı yöntemleri. Bu yöntemlerin tamamı denenmiş ve etkileri kanıtlanmış yöntemlerdir. Ancak her iş gibi bu işinde kolay olduğu söylenemez. Sıkılacağınız, bunalacağınız, başaramayacağınız yada sil baştan başlamanız gereken durumlar olacak. Eğer başarılı bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız bu zorluklara katlanmak zorundasınız. Unutmayın sizin bir amacınız var.

 

Yöntem 1

Google Adwordsadwords reklamcılıgı

Google Adwords ücretli internet reklamcılığı yöntemleri içinde önemli bir yer tutan çok özel bir sistemdir. İnternet reklamcılığının temelidir. Herşey onunla başladı. Özellikle ilk çıktığı dönemlerde satış ortaklarına mükemmel paralar kazandıran bir reklam yöntemiydi. Halen bu geçerliliğini korumakla birlikte google tarafından koyulan kurallar nedeni ile bir takım kısıtlamalar mevcut.

Peki nedir google adwordsü özel kılan konular bir göz atalım.

Adwords reklamcılığı TBM(Tıklama başı maliyet) ingilizce tanımı ile PPC( Payper click) denen bir yöntemle çalışır.

 • Sadece vermiş olduğunuz reklamlara tıklayarak sitenize gelen ziyaretçiler için para ödersiniz. Yani tıklama yoksa parada yok.
 • Gelen müşteriler tamamen konunuzla alakalı odaklı kişilerdir. Mesela Almanca kursu konulu bir reklam verdiniz diyelim. Reklamınıza tıklayarak sitenize veya bloğunuza gelen kişi bu konuda araştırma yapıyor ve Almanca kurslarını araştırıyor demektir. İngilizce kursu arayan veya beyaz eşya satın alacak bir kişi sizin reklamınıza tıklamayacaktır. Google kullanıcıların arama yaptıkları kelimelere göre sizin reklamınızı gösterecektir.
 • Kolay ve kullanıcı dostu bir yönetim paneli vardır. Reklamlarınızı ve kampanyalarınızı rahatlıkla yönetebilir, istediğiniz zaman eklemeler çıkarmalar yapabilirsiniz.

 

Google arama çubuğuna almanca kursu yazdım ve normal sayfalarla birlikte reklamlarda çıktı. Arama sayfasında verilen ilk dört sonuç reklamlardan oluşuyor. Adwordste bir reklam verdiğinizde sonuç sayfasındaki reklamlarınız bu şekilde görünecek. Birde alakalı web sitelerinde gösterilen reklamlar var. Web sitelerinde genellikle görsel reklamlar tercih edilmekle birlikte metin reklamlarda yayınlanmaktadır. İşte bu reklamlardan birine tıklandığında, reklamı veren kişinin tıklama başına tespit ettiği maliyet kadar ücret hesabından kesilir.

Eğer getirisi iyi olacaksa Adwords Reklamcılığını mutlaka kullanmanızı tavsiye ederim.

Adwords kayıt sayfasına gitmek için buraya tıklayın.

Eğer bir google mail adresiniz varsa açılan kutucuğa yazın, Mail adresiniz yoksa buraya tıklayarak bir mail adresi almanız gerekiyor. Google ürünlerini sürekli güncelliyor. Önceden adwordse giriş yaptıktan sonra reklam oluşturabiliyordunuz. Şimdi ise girişle birlikte reklam oluşturmanız gerekiyor. Yani kredi kartı bilgilerinizi girerek ödeme yapmak zorundasınız. Eğer adwordsü kesin kullanmaya karar verdiyseniz bu ödemeyi yapın. Aksi halde ödeme yapmayın. Adwordsle ilgili detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz çok sayıda makale ve yazıya google aramaları ile ulaşabilirsiniz.

Yöntem 2

Dizin Sitelerine Kayıt

Dizin sitelerinin eski öneminin kalmadığı söyleniyor. Bu doğru olabilir ama hiç önemli olmadığı anlamına gelmiyor. Ben organik seoya mutlaka katkısının olacağını düşünüyorum. Sonuçta web sitenize ait bir linke, bir başka site referans oluyor. Dizin siteleride bir nevi arama motoru sayılır.

Burada amaç mümkün olduğunca fazla dizin sitesine kayıt olmaktır. Web sitenizin adı, konu bilgisi, linkleriniz sanal ortamda ne kadar çok bulunursa; google sıralamanız o kadar yükselir ve ziyaretçi sayınız artar. Dizin siteleri gibi bir park alanı bulupta bunu kullanmamak olmaz. 

Olaya birde google açısından bakacak olursak;

Google arama robotları alexa değeri yüksek siteleri sever ve sık sık ziyaret ederler. Böyle bir sitede linkinizin olması, robotların bu siteye her gelişinde sizin linklerinizide indeksleyeceği anlamına gelir. Dizin siteleri ile ilgili kim ne derse desin vaktiniz varsa linklerinizi ekleyin. 

Bir başka faydası ise sitenizin Alexa değerine sağlayacağı etkidir. Google Pr değerini kaldırdıktan sonra Alexa değeri çok daha önemli hale gelmiştir.

Dizinlere nasıl kayıt yapabilirim?

Google her işte imdadımıza yetişiyor. Olmasa ne yapardık bilmiyorum. Nasıl arayacağınızı bildikten sonra Google’ da her şeyi bulabilirsiniz. Yalnız bu dizin sitelerine ekleme konusunda bir şeye dikkat etmelisiniz. Bazı dizin siteleri karşılıklı link eklemek isteyebilir. Bunu kabul etmeyin ve sadece karşılıksız ekleme kabul eden dizin sitelerine kayıt yapın. Kaçtane dizin sitesine eklemeliyim gibi bir soru aklınıza gelebilir. Bunun bir önemi yok.

İstediğiniz kadar siteye ekleyebilirsiniz ancak bunu zamana yayın. Mesela günlük 5 dizin sitesine ekleme yapın. Zaten dizin sitelerine site eklemek öyle sanıldığı kadar kolay bir işte değil. Beş tane site bile önemli bir zamanınızı alacaktır. Zaman içinde ne kadar çok dizin sitesine site eklerseniz o kadar iyidir. Dizin sitelerini bulmak için kullanacağınız bazı anahtar kelimeler aşağıdadır.

dizin ücretsiz web sitesi ekleme

dizine ücretsiz web sitesi eklemek

dizine web sitenizi eklemek

dizin web sitenizi ekleyin

dizine web sayfası ekleme

liste ücretsiz web sitenizi ekleyin

dizin web sitesi ekleme

dizin ücretsiz url eklemek

dizine ücretsiz url ekleme

listeye ücretsiz web sayfanızı ekleme

dizinlere kayıt

dizin sitelerine kayıt

dizinlere site ekleme

dizin url ekleme

karşılıklız link veren dizin siteleri

karşılıksız site ekleme

kodsuz dizin siteleri listesi

dizin siteleri internet reklamcılığı

Üsttede belirttiğim gibi; dizin sitelerine ekleme yapmak kolay bir iş değildir. Sistemli çalışmanız gerekiyor. Günlük bir limit belirleyin ve bu sayı beşi geçmesin. Hergün belirlediğiniz limitte sitenizi ekleyin aksatmayın.

UYARI: Dizin sitelerine ekleme işlemini yaparken web sitenizi doğru kategoriye ekleyin. Aksi halde siteniz kabul edilmeyebilir.

Ben dizin sitelerine link ekleme işinden hiç hoşlanmam çünkü sıkıcı ve uzun süren bir iştir. Ama böyle diye iyi bir seo taktiğinide es geçecek değilim. Çatlasamda patlasamda ekliyorum. Sizde öyle yapın. Hemen bıkmayın. Eklediğiniz siteleri not edin ve aynı siteyle bir daha uğraşmayın. Yukarda verdiğim anahtar kelimeleri tek tek yazın ve sadece bir anahtar kelimedeki bütün siteleri bitirdikten sonra diğer anahtar kelimeye geçin.

Giriş yaptığınız siteler google aramalarında koyu renkte gözükeceğinden bu siteye bir daha girmeyin. Dizin siteleri genelde aynı bilgileri isterler. Site başlığı, descripcion gibi. İstenilen bilgileri bir word dosyasına hazırlayın ve buradan kopyalayarak kullanın. Böylelikle zamandan tasarruf sağlarsınız. Ben size aşağıda aktif olan birkaç dizin sitesi linkinide vermek istiyorum. Umarım işinize yarar.

Yöntem 3

Forumlar

Forum siteleri hemen hemen her konuda bilgi paylaşımının yapıldığı sitelerdir. Google’ da aradığınız birçok bilgiyi genellikle forum sitelerinde buluruz ve bunun için özel bir çaba sarfetmeyiz. Google arama çubuğuna yazdığımız bir anahtar kelime bizi forum sitesine sorumuzun cevabına götürür. Dolayısıyla bir web sitesi sahibi için en iyi ücretsi  reklam yöntemlerinden biriside forum siteleridir.

Sitenizin içeriği ile alakalı bir konu açarak veya açılmış konulara cevap yazarak anahtar kelimelerinize link vermek suretiyle ziyaretçi akışı sağlayabilirsiniz. Forum sitelerini internet reklamcılığı alanında kullanırken biraz dikkatli olmak gerekiyor. İki şekilde forum sitelerini kullanabilirsiniz.

Bazı forum sitelerine ücretsiz olarak web sitenizi ekleyebiliyorsunuz. Bunun için aşağıdaki anahtar kelimeler ile google’da arama yapın ve forum sitelerine tıpkı dizin sitelerinde olduğu gibi sitenizi ekleyin.

forumlar site ücretsiz ekleme

forumlar URL ekleme

forumlar URL eklemek

forum URL ücretsiz ekle

forum homepage ekle

forumlar homepage eklemek

forum site ekle

forum site ekleme

forumlar site ekleme

forum site ücretsiz ekle

forumlar site ücretsiz ekle

forum URL ekle

Bir başka yöntem ise sitenizle alakalı bilgi paylaşımında bulunmaktır. Ancak bu konuda dikkatli olmalısınız. Birçok forum sitesi link vererek yazılan yazıları onaylamamakta ve üyelikleri sonlandırabilmekte. Banlanmadan ve forumları rahatsız etmeden kullanmak için aşağıdaki taktikleri kullanın.
 1. Sitenizin konusu ile alakalı forumlarda konu açın alakasız konulara cevaplar yazmayın. Bunun için google’ da şu şekilde arama yapabilirsiniz. Konunuz+forumlar mesela; “internetten para kazanma+forumlar” gibi. Sıralamalardaki ilk 15 foruma üye olarak aşağıdaki taktiklerle devam edin.
 2. Forum kurallarını okuyun ve mutlaka uyun. Eğer bir link eklemenize izin veriliyorsa ikinci bir link eklemeyin.
 3. En iyi site, süper web sitesi, manyak bilgiler, çok sağlam bilgiler gibi kelimelere link vermekten ziyade; konunuzla alakalı ücretsiz bilgiler verin ama hepsini vermeyin. Detaylı bilgi için tıklayın, detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz gibi merak uyandıran kelimelerle web sitenize yönlendirin.
 4. Eğer metin içerisinde link vermeye izin verilmiyorsa mesajın altına linkinizi ekleyebilirsiniz. Linklerinizi anahtar kelimelerinize vermeye özen gösterin.
 5. Üye olduğunuz ve tanıtım yaptığınız forumların adreslerini bir word sayfasına mutlaka kaydedin. Bir kez yazıp bırakmayın, yorumlara ve sorulara güzel cevaplar verin. Yapılacak kötü yorumların web sitenizin imajına zarar vereceğini unutmayın. İnternet kullanıcıları ücretsiz olması nedeni ile forumlarda yapılan yorumlara çok itibar ederler.
 6. Forumlarda kimseyle tartışmaya girmeyin. Çok kötü yorumlar yapılmış olsa bile soğukkanlılığınızı kaybetmeyin ve açıklayıcı bilgiler verin. “sen ne diyon”, “sen kimsin yalanmı söylüyoz” tarzında yazılar sadece size ve sitenize zarar verecektir. Sakin olun ancak alttada kalmayın. Bilgili ve doyurucu cevaplar verin. Vereceğiniz cevabı bütün kullanıcıların okuyacağını unutmayın. Kendinize bu adam işi biliyor dedirtin.

Forum siteleri bu taktikleri uyguladığınız takdirde bedava reklam yapabileceğiniz reklam alanlarıdır.

 

Yöntem 4

Link Listeleri

Link listeleride tıpkı dizin siteleri gibi çalışır. Dizin siteleri gibi üye olarak sitenizdeki bütün linkleri bu sitelere ekleyebilirsiniz. Dizin sitelerine web sitenizin sadece alan adını ekleyebilirken link listelerine, sayfalarınızın, yazılarınızın linklerini ekleyebilirsiniz. Kayıt işlemleri dizinler gibidir. Aşağıdaki arama terimlerini kullanarak link listelerine ulaşabilirsiniz.

Link dizinlerine web sayfanızı ekleyin

Link listelerine yazı ekleme

yazı ve makale ekleme link listesi

link listeleri URL ekleme

link listesi URL ekleyin

link listesi web sitesi ekleme

link listesi web sitenizi ekleme

link listesine ekle

link listelerine ekleme

link listesine web sayfası ekleme

link dizini ekleme

link dizinlerine ekle

link dizinine ekle

link dizinlerine site eklemek

link listesi siteleri

link listelerine link ekleme

link ekle siteleri

Yöntem 5

İlan sitelerinde reklam verme

İnternette ücretsiz ilan verebileceğiniz onlarca web sitesi mevcut. Alın size bir internet reklamcılığı yöntemi daha. Bu sitelerin birçoğunu biliyorsunuz mutlaka. Benim bir ilan sitesine verdiğim tek bir ilan bir ayda 2000 kişi tarafından görüntülenmişti. İlanın altında web sitelerimden birine ait linki vermiştim. Bu 2000 kişiden 500 ü benim sitemi ziyaret etmiş olsa google aramalarına yaptığı katkıyı bir düşünün.

Ziyaretçi trafiğinizin bu şekilde artması google tarafından göz ardı edilmeyecek ve sıralamanız yükselecektir. Sanırım ne demek istediğimi anladınız. İlan siteleri bedava reklam alanlarıdır ve odaklanmış ziyaretçi elde etmenizi sağlar. Aşağıdaki arama terimlerini kullanarak ilan sitelerini bulun ancak ücretsiz olmalarına dikkat edin. Bazı ilan siteleri ücretlidir. Vaktinizi boşa harcamayın.

iş ilanları

ilan siteleri

ilan ekle

ilan ekleme

ücretsiz ilan siteleri

ücretsiz ilan verme

ücretsiz iş ilanı verme

iş arama 

iş aramak

iş arıyorum

iş arayanlar

iş arayanlar listesi

İlan sitelerine ulaştıktan sonra ilan metnine tıklayarak web sitenizin konusu ile alakalı bir ilan oluşturun. İlan kategorilerini doğru seçtiğinizden emin olun. Etkili bir ilan metni hazırlamak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Mesela bu web sitesinin genel konusu internetten para kazanma yolları. Bu konuda örnek bir ilan hazırlayalım.

Başlık :İnternetten para kazanma yolları 

Tanım: Dünya üzerinde yüzbinlerce insan evinin rahatlığında interneti kullanarak para kazanıyor. Bir bilgisayar ve internet bağlantısı olan herkes internetten para kazanabilir. Yaş, cinsiyet, meslek farkı olmadan sizde internetten para kazanabilirsiniz. İnternetten para kazanma yolları ile ilgili detaylı bilgiye linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu ilan metninde insanlara internetten para kazanma konusundan bahsettik ve çok fazla bilgi vermeyerek merak uyandırdık. Bu ilanı okuyan birçok insan genelde bu merakını gidermek için verdiğiniz linke tıklayacaktır. Sadece tıklanması bile sizin için organik bir dönüşüm olacağı için çok işinize yarayacaktır.

Yazmış olduğum metin her türlü konuya uyarlanabilir. Moda, otomobil, web sitesi tasarımı vb.

Yöntem 6

Arama motorlarına kayıt

Arama motorlarına kayıt olmak aynı zamanda bir SEO taktiğidir. Ancak pekala internet reklamcılığı olarakta kullanılabilir. Çünkü arama motorlarına kayıt olurken sizden sitenizle alakalı bir takım bilgiler isteyecektir. Web sitenizin konusu, başlığı, anahtar kelimelerin neler olduğu gibi. Burada vereceğiniz bilgiler sayesinde sitenizin reklamınıda yapmış olacaksınız.

Başta google arama motoru olmak üzere onlarca arama motoru bulunmaktadır. Buraya tıklayarak google arama motorundan başlayabilirsiniz. Daha sonra yine google arama motorunu kullanarak bulacağınız arama motorlarına web sitenizi kaydedin. Ben aşağıda belli başlı arama motorlarının site kayıt linklerini sizler için hazırladım.

Bing arama motoruna site ekleme

Yandex arama motoruna site ekleme

Yahoo arama motoruna site ekleme

Yöntem 7

Mail Listeleri

Mailinizi açtığınızda zaman zaman hiç bilmediğiniz tanımadığınız firmalardan veya insanlardan posta aldığınızı görmüşsünüzdür. Bunlardan birçoğunu okumadan sileriz, bazıları ilgimizi çeker açar okuruz, hatta içindeki linke tıklayarak web sitesini ziyaret ettiğimiz olur.

Mail yöntemi internet reklamcılığı yapan firma ve kuruluşların sıkça kullandığı en iyi ve etkili reklam yöntemlerinden biridir. Çok gelişmiş proğramlar sayesinde bir tıkla binlerce kişiye tanıtım mailleri gönderebilirsiniz. Size gelen bir tanıtım mailini ilgi alanınıza girmediği için okumayabilirsiniz ancak herkesin ilgi alanı farklıdır. Sizin okumayacağınız bir maili bir başkası okuyacaktır. Bu nedenle bu mailleri okurlarmı okumazlarmı diye düşünmeyin. 100000 bin kişiye mail gönderirsiniz bunlardan binkişi mailiniz okur veya tıklarsa bu bile sizin için yeterlidir. Zaten bu maillerin gönderilmesindeki amaç herkesin okuması değil ilgi alanına giren kişilerin okumasıdır.

Peki mail listelerine nasıl ulaşacaksınız. Bunun iki yöntemi vardır.

Birincisi web sitenize ekleyeceğiniz veya insanlara haftalık aylık göndereceğiniz ücretsiz birşeyler bulmanız gerekiyor. Ücretsiz her türlü bilgi, bülten, yorumlardan haberdar olma, yeni şeylerden haberdar olma gibi vaatler işe yarayabilir. Bu vaatlerinizi yerine getirerek kayıt olmalarını sağlayabilir bu sayede mail listeleri oluşturabilirsiniz. Bu sayede oluşturduğunuz mail listelerine tabi ki spam yapmadan belli aralıklarla tanıtım mailleri gönderebilirsiniz.

İkinci yöntem ise daha kolaydır. Mail göndermek için toplu mail gönderme proğramlarını kullanmak. Google arama motoruna ”Ücretsiz toplu mail gönderme proğramı” şeklinde bir kelime yazarak bu proğramları indirebilirsiniz. Gönderme proğramını indirdiniz ancak birde size mail listesi gerekiyor. Bu işide google ile halledebilirsiniz. Araştırmacı olun. Ücretli mail listesi almak istiyorum şeklinde bir kelime türevi yazarak çok uygun fiyatları güncel mail listeleri satın alabilirsiniz. Mail gönderirken spam yapmamaya çok dikkat edin. Aynı anda yüzlerce mail veya hergün aynı kişilere mail göndermek insanları rahatsız edebilir ve şikayet edilebilirsiniz. Bu yöntemi mutlaka deneyin ancak 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun ve Yönetmelik hükümlerini mutlaka okuyun. Aman dikkat!!!

Yöntem 8

Facebook Reklamları ve Beğeni Alma

Facebook reklam yöntemlerini de Google adwordste olduğu gibi ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayırmamız gerekiyor. Biz işin asıl ücretsiz kısmıyla ilgilendiğimiz için önce ondan başlıyorum.

Ücretsiz Facebook Reklamları

Facebook ürün sayfası oluşturma

Facebook’ un çalışma sistemini eminim herkes biliyor. Eğer bilmiyorsanız burada size bunu anlatamam. Google’ da arama yaparak bunu öğrenmeye çalışın lütfen. Şimdi; bir ürün pazarlıyorsunuz hemen facebookta hiçbir ücret ödemeden bir sayfa açarsınız ve arkadaşlarınızı bu sayfayı beğenmeye davet edersiniz. Beğeni ve takip aldıkça paylaşımlarınızın ulaşacağı insan sayıda katlayarak artacaktır. Facebook son güncellemelerle birlikte özellikle sayfa oluşturma konusunda kendini aştı diyebilirim. Tam bir ücretsiz reklam alanı. Beğeni almanında çok çeşitli yolları var elbette. Ben  “internettenparakazanmayollarim” isimli facebook sayfamı açtıktan sonra 15-20 gün içinde 200′ ün üzerinde beğeni aldım. Bu sayede herbir gönderimime 50-60 kişi ulaşmaya başladı. Beğeniler ve takipçiler arttıkça bu sayıda dahada artacak. Facebook konusunda her türlü bilgiyi google aramaları ile elde edebilirsiniz.

Facebook gruplarına üye olma veya grup kurma

Eğer facebook kullanıyorsanız mutlaka bir grup daveti almışsınızdır. Her ne kadar saçma sapan içerikli gruplar olsada böyle olmayanlarda var elbette. Ayrıca sizde kendi grubunuzu kurabilir ve insanlara davetler göndererek tanıtım yapabilirsiniz. Açılmış olan gruplara üye olabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz. Mükemmel bir reklam ve trafik sağlama alanıdır facebook grupları. Kesinlikle atlamayın. Eğer facebook grubu oluşturma ve sayfa açma konularında bilginiz yoksa google’da  facebook grubu nasıl oluşturulur, facebook sayfa açma vb. anahtar kelimeler ile arama yaparak bilgi alabilirsiniz.

Ücretli facebook reklamları

Facebook sosyal medya lideri olmasının yanında aynı zamanda milyarlarca dolar piyasa değeri olan bir ticari şirket. Facebook ücretsiz reklam platformu olmasının yanında odaklı reklamlar verebileceğiniz ücretli bir reklam sistemi de geliştirmiş durumda. Hatta bunun için apayrı bir platform oluşturulmuş. Facebook business ismini verdikleri bu platformda tamamen işletme konunuzla alakalı insanların tıklayacağı odaklı reklamlar oluşturabilirsiniz. Eğer işleriniz iyi ise facebook reklamlarını mutlaka deneyin. Buraya tıklayarak facebook reklamları oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Yöntem 9

Makale Pazarlama

Eğer internetten para kazanma konusu ile ilgili araştırma içindeyseniz makale pazarlama konusunda bilginiz olduğunu düşünüyorum. Günümüzde az biraz eğitim almış herkes hemen hemen her konuda makale yazabilir. Bilgiye ulaşmak günümüzde bir tık kadar uzağımızda. İstediğiniz bir konuda internet ortamında yapacağınız bir araştırma ile yüzlerce makaleye ulaşabilirsiniz.

Bu makaleleri okuduktan ve notlar aldıktan sonra kendinize ait kelimelerle konunun özünü bozmadan yeni bir makale yazabilirsiniz. Örneğin ısırgan otunun faydaları+makale siteleri şeklinde bir araştırma yaptınız. Karşınızda hem yüzlerce makale hemde yazdığınız makaleyi ekleyebileceğiniz yüzlerce makale sitesine ulaşabilirsiniz. 

Elde ettiğiniz bilgilerle makaleyi hazırladınız diyelim. Makalenizin içine veya sonuna web sitenizin linkini eklersiniz. Bu makaleyi okuyan kişiler sizin linkinizede tıklayarak web sitenizi ziyaret edecektir. Tabii insanların linkinize tıklamasını sağlamak için bir takım makale yazımı tekniklerini kullanmanız gerekiyor.

Yazdığınız makaleyi bilginin tamamını paylaşmadan yayınlayın ve daha fazla bilgi için linke tıklayın gibi yönlendirmeler kullanını. İnternette makale yazma teknikleri başlı başına farklı bir bir konudur. Buraya tıklayarak bu konu hakkında yazılmış bir yazıma ulaşabilirsiniz.

Makale yazımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu özgün olmasıdır. Yani kopyala yapıştır yaparak hazırlayacağınız makaleler hiçbir işe yaramaz. Hatta google bu makaleyi indekslemez bile. Makale ile trafik sağlama ve internet reklamcılığı yöntemi özellikle yurt dışında çok etkili birşekilde kulanılan en iyi reklam yöntemlerinden birisidir. Sizde mutlaka kullanın.

Yöntem 10

Gazeteler ve Online Dergiler

Arkadaşlar bu yöntem mutlaka uygulamanız gereken bedava reklam ve trafik sağlama konusunda en iyi internet reklamcılığı yöntemlerinden birisidir. Çünkü gazetelerin veya dergilerin blog siteleri google sıralamalarında çok etkili olacaktır. Bu tür sitelerin Alexa değerleri çok yüksektir. Buralarda yayınlanacak bir makaleniz anında veya çok kısa sürelerde google aramalarında ilk sıralara gelebilir. Bu konu ile alakalı Milliyet.blog sitesini mutlaka kullanmalısınız. Üye olmak için tıklayın.

Üye olduktan sonra gelen aktivasyon maili tıkladıktan sonra içerik girmeye başlayabilirsiniz. Onay süreci birkaç gün sürebilir. Ayrıca içerik girerken bir takım kurallarada uymanız gerekiyor. Her yazdığınız makaleye link eklemeyin. Birden fazla link eklemeyin. Aksi takdirde üyeliğiniz askıya alınabilir veya iptal edilebilir. Blog kurallarını mutlaka okuyun. Sadece milliyet blog sitesini kullanmanız bile size müthiş bir trafik kaynağı olabilir.

 

Yöntem 11

Youtube Video Yükleme

En iyi ve en etkili yöntemi en sona sakladım. Günümüzde en etkili internet reklamcılığı yöntemlerinden birisi elbette görsel içerik barındıran reklam yöntemleridir. Bu konuda Youtube farklı bir kategoride değerlendirilmelidir. Herkes kendi videolarını hazırlayabilir. Ya da  web üzerinde konusu ile alakalı videoları bulup bunları farklı proğramlarla optimize ederek yayınlayabilir.

Ancak bu noktada şunu belirtmek zorundayım. Bu konu google aramaları ile öğrenebileceğiniz ve uygulayabileceğiniz basit bir konu değildir. Tabii araştırma yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak işin püf noktalarını, bazı teknik konuları, neyi, nasıl, en iyi şekilde yapabileceğinizi google aramaları ile öğrenemezsiniz.

Bu konuda ücretli videolardan veya kaynak kitaplardan yararlanmanız gerekiyor. Aksi halde bu şi tam kavrayamazsınız. Eğer etkili bir tanıtım yapmak istiyorsanız video tanıtımlarını kesinlikle atlamayın. Üstelik hemen hemen her konu ile alakalı binlerce hazır video bulabilirsiniz. Önemli olan bunları nasıl optimize ederek kendi kanalınızda yayınlamak ve bulunurluğunu sağlamaktır.

Eğer google aramaları yeterli gelmezse ve ücretli kaynak almayı düşünürseniz Paratube sistemini tavsiye ederim.

Videolara anahtar kelime gömme; Videoları optimize etme; Youtube kanal açma;Video yayınlama; Anahtar kelimelerde ilk sıralara gelmenin yollarını ParaTube sisteminde bulabilirsiniz.

Ayrıca ücretsiz video indirme ve düzenleme proğramlarına da sahip olabilirsiniz.

Detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayarak web sitesini ziyaret edebilirsiniz. ParaTube Sistemi

Bu sayfada internet reklamcılığı yöntemlerini anlatmaya çalıştım. İnternette hayal gücünüzle sınırlı çok daha fazla reklam ve tanıtım yöntemleri bulabilirsiniz. Biraz kafa yormanız yeterli. Burada verilen bilgiler fikir sahibi olmanız açısından işinize yarayacaktır diye düşünüyorum.

internet reklamcılığı ile alakalı yorumlarınızı ve sorularınızı yorum bölümünden iletebilirsiniz. 

 

3 Responses

 1. Ahmet

  Ekim 14, 2017 7:58 am

  Merhaba ben Ahmet paylaşımin çok guzel olmus Teşekkür ederim devamı ni diliyoruz tabiki daha iyi bir şekilde

  Cevapla
 2. Samsun çilingir

  Temmuz 22, 2017 9:55 am

  saygi deger admin bazi siteler yazıyorkı dizin sitelere ekledıgınız siteler yararı olmuyor diye bu dorumu?

  Cevapla
  • admin

   Temmuz 22, 2017 1:39 pm

   Eskiden olduğu kadar etkisi olmayabilir doğru ancak hiç etkisi olmayacağı anlamına gelmez. Buda bir tanıtım yöntemidir ve kullanabilirsiniz.

   Cevapla

Değerli yorumlarınızı esirgemeyin lütfen!